Deník plavkyně

Deník zimní plavkyně 11

12. 3. 2021

Plavání v zimní vodě a psaní tohoto blogu mi dodává sílu překonat i nachlazení, voda je hlavní činitel mého dalšího znovuzrození ke zdraví. Plavání v zimní vodě propojené s tvorbou jako existenčním znamením mého duchovního růstu a s ním odměněné radosti.. Řád a vytrvalost dává našim dnům poklid harmonické vyváženosti.

Avšak ochuzení osobnostního dotyku v našem existenciálním vědomí, nás determinuje k větší osamělosti, v době epidemie; takto jsem přemýšlela při procházce s Luckym. Je to pak i filozofická eskeze mysli, zúžená jen k této chvíli prožívání.

Celkově se za den snažím o minimálně 10 tisíc kroků i se sportem a každodenním během. Každý plavec by měl aktivně provozovat další podpůrný sport a pro mě je to běh. Nejlépe se mi také píše v přírodě buď v sedě ve stínu v létě a nebo teď v nehostinném počasí za chůze, i když ta nepřívětivost je mnohdy relativní, plavec musí překonat ztížené podmínky každodenního vystavení jejich vlivu, což ho hlouběji otuží.

Včera asi 15 minut ve vodě 3.4 °C, toužebně čekáme na oteplení, spojené snad s poklesem infekce, vzduch má kolem 4 °C. Plavala jsem těsně po odeznění nachlazení, avšak bez teplot, které nebyly, jen bolest v krku, kašel, rýma, vše zaviněné nerozvážností a také vždy stresem před závodem, kdy nespím a zbytečně se oslabuji. Samozřejmě, že se mi ve středu nechtělo k Vltavě, ale navykla jsem si překonat veškeré fyzické problémy, pokud nejsou provázené teplotou a navíc, když se sportovec cítí jen trochu lépe, tak je dobré trénink neodkládat. Trpět špatným svědomím odložené povinnosti je psychicky mnohem horší v dopadu na duševní a fyzický stav a následné výčitky. 

Ještě ráno padal sníh, ale kluci u Vltavy topili, mohli rozdělat oheň, dřeva je ještě dost. Díky uzavřeným šatnám, je tak odklizeno množství starého pohozeného dřeva v Braníku. Ale objevuje se i mnoho tzv.nořičů, kteří neplavou jako my zimní plavci, ale jen se ponoří do vody u břehu i s nechráněnou hlavou.

Stále můžeme opakovat, jak je to nebezpečné, když se netrénovaný člověk v zimní vodě nehýbe, ale říkejte to začátečníkům, kteří spatřují i určitý adrenalinový zážitek v tomto novém hobby. Je třeba se hlavně hýbat, snad letošní covidová nákaza povede k lepším návykům ve společnosti. Doufejme, že hromadění a s ním spojená vysoká spotřeba před epidemií, přivede k větší skromnosti, což je i premisa mé tvorby a života. 

Vždyť povyšování náleží jen malým, buďme srozuměni s osudem lidstva, utrpení může navrátit vyšší kvalitu života do naší existence.