Deník plavkyně

Deník zimní plavkyně 20

14. 4. 2021

U řeky můžeme pozorovat i psí chování, sbližování, přece jen i v době omezených kontaktů. Nejprve se živáčci zastaví v běhu na vzdálenost třeba jen několika metrů a pak, když zjistí, že mají před sebou čtyřnohého přítele, zavrtí ocásky a běží rychlostí blesku k sobě, čeníšky přitisknutými u sebe se zdraví.

Tak i lidé, kterým je jistě hloupé, že je psi musí učit dobrému vychování se i zastydí před těmi zvířaty i oni potřebují dotek živého tepla, se vzápětí opatrně, přece jen také váhavě pozdraví. I v době epidemie, kdy se každý bojí jaksi i druhého oslovit. Pozdravy zvířat tak vnášejí teplo do lidských srdcí, stejně jak teplé dny, které nás jen výjimečně okouzlí v dubnu, kdy se střídají sněhové přeháňky zřídka i s teplým počasím. Teplý den v neděli nás také dostihl u naší bývalé klubovny u Černého koně, kde jsme se sešli my mohykáni zimního plavání, u jejich schodů, nejen kvůli uzavření šaten pro sportovce, ale protože nám šatna už přes rok nepatří, šatnu získali ti, kteří mohli více zaplatit, přeplatit naši touhu se na pár minut ohřát, po čase stráveném v zimní vodě.

V mylném domnění, že otužilci jsou přece ti ledoví muži a ženy, kteří nepotřebují teplo šatny po doplavání v mrazu, když vydrží plavat okolo nuly stupňů, mají i zvláštní tělesné teplotní pochody a jsou jaksi studenokrevné bytosti. Lukrativní místa u Vltavy již přestávají sloužit sportu a plavci se musí smířit s vyhoštěním a s pravidlem, že sportuje ten, kdo více platí. Ale my stále z piety navštěvujeme místa našich prvních krůčků, temp v zimní Vltavě. Kde jsou ty časy, kdy se v našich šatnách natáčel oceňovaný film Bába z ledu. A tak se scházíme alespoň u schodů naší bývalé šatny bez tepla, ale sluníčko nás přece jen učinilo v tento den šťastnými. Čekali jsme na ně u ohně na břehu celou zimu, nebylo jiného místa, jak přečkat mrazy v době uzavření šaten. Bylo tak krásně, 16 stupňů, že se děvčata J. a I. s P. vydali všichni proti proudu a já s M. po proudu. Voda měla nádherných 7,5 stupně, ale nízký průtok, doplavali jsme bez námahy po dvaceti minutách. Už nemrznou ruce ve vodě, plave se dobře. Sportujeme tak celou koronakrizi, aniž bychom vynechali tréninky, šťastní, že se vidíme, že se můžeme pozdravit.