Deník zimní plavkyně /48 /

Pátek 13.8. 2021 voda 18,4°C, vzduch 30°C, průtok 126 m3/s, 42 minut

Dnes se všichni těší na posezení u ohně s panem Saudkem, dalším milencem Vltavy, stejně jako Alice, kapitán Karel, Saša a pejsci Jessika, Moly. Také pan Ponert a jeho pejsci, kočička. Tyto dny nám darovali Bozi, všude mirabelky, čas květů uprostřed léta. Cestou potkávám Hanu s Martinou, pátek je jejich dnem tréninku. Oslíček se dnes klidně popásává s bílým koněm v ohradě u zahradnictví. Ve Vltavě je prázdno, i přes nádherné počasí a stoupající teplotu vody, většina tráví léto u rybníků a bazénů, kde je více teplejší voda než ve Vltavě. Vltava je celoročně řekou pro otužování. Jen mi déle trvá než doplavu k Pobřežní cestě, snižuje se průtok, odpouští se voda, stále trvá nebezpečí záplav v Praze i jinde v povodí. Dnes se i Lucky rozhodl smočit svůj kožíšek a plave se mnou v nechráněné úžině mezi Bráníkem a Pobřežní cestou. Relaxují tu i rybáři a je třeba s nejvyšší opatrností podplouvat pod napnutými vlasci. Na druhém břehu po většinu dní potkávám naší labutí rodinu, letos jen s jedním potomkem, který již dorostl v krásnou šedou labuť. Lucky je ale stále ostražitý, má v paměti útok labutího samce v době jarního hnízdění. Až sem se rozléhá hudba z nedalekých Ledáren, kde hrají hudební skupiny nebo se připravují na další koncerty, jak lituji ty krásné ptáky. Ještě že mají křídla a schopnost odplout do většího poklidu.

Sobota 14.8. 2021 voda 19°C, vzduch 29°C, průtok 103 m3/s, 44 minut

Tak teplá voda jako dnes, je v naší řece jen výjimečně, ale i přesto se i některým lidem zdá chladná pro plavání. Náš pravidelný několikaletý trénink nás naučil vnímat tuto teplotu jako příjemnou, nezebou nás už ruce i při delším plavání. V zimní vodě trpí hlavně nehty, zvlášť u těch žen, kterým se hůře prokrvují prsty včetně mě. Své prsty dostávám do kondice až v létě, letos mám ještě poškozené nehty na pravé ruce. Ale je to z jiného důvodu, je to z laku na nehty, který jsem použila po době použitelnosti a pak také nenosím neoprénové rukavice, na závodech jsou zakázané. Přála jsem si dobře vypadat na oslavě a až teď se mi dostaly do rukou i fotografie ze setkání. Snaha vypadat dobře, ale nebyla korunována vzhledem na fotografiích. I přes svůj věk tam vypadám mnohem starší, zatímco další lidé nádherně, bez jediné poskvrnky. Důvodem je retuš fotografií a dnes jsem měla možnost toto téma diskutovat s panem Saudkem, který vám hned zvýší sebevědomí. Nikdy od něho neslyším jiná slova, než chválu na půvabnou vizáž, ale vzhledem k počtu asi šestnácti potomků pana fotografa, neberu tak vážně jeho slova, i když si jich samozřejmě vážím a těší mě.. A to každé ženě hned zlepší sebevědomí, které upadá při pohledu na nesoulad. Když jsem dnes přicházela, pan Saudek seděl v křesílku u Saši, pod stromem, kde je pamětní nápis a vzpomínka na plavce, který s námi kdysi plavával a teď tu není, ale smrt nezpůsobil tento sport, spíš mu naopak prodloužil život v mezním okamžiku. Tak tu odpočíval i pár okamžiků pan Saudek, tak mladý, plný laskavosti ve dnech našeho plaveckého léta. Bezprostřední, vystupující se skromností, s dechem vřelosti. Milují ho tady všichni, obdivují pro jeho vitalitu, schopnosti a nezměrnou aktivitu prožít každý den činorodě v kruhu teplých úsměvů, snu přátelství.

Pondělí 16.8. 2021 voda 19,6 °C, vzduch 23 °C, průtok 119 m3/s, 31 minut

Běžím do kina na film s příznačným názvem Na palubu, tak jen kilometr k druhému zábradlí, víc nestihnu. Ještě chvíli prožít bezstarostný čas léta, i když je cesta do města z Bráníku složitější kvůli opravě komunikace mezi Podolskou vodárnou a Výtoní. Mohla bych plavat až k Pobřežní cestě, ale pro nedostatek času, jen ten kilometr ve vodě. Alespoň ten jeden kilometr, pravidelnost dvojího tréninku v týdnu dodává životu rytmus, oporu v nejistotě času života, dává hloubku, řád ve zpřítomnění fyzickém i duchovním ..Deník zimní plavkyně /49/

Deník zimní plavkyně /49/

Středa 18.8. 2021 voda 17,6°C, vzduch 18°C, průtok 84,9 m3/s, 36 minut

Je již k večeru plavu až téměř do 19. hodiny, snižuje se průtok, ale voda je ještě teplá, i když klesla o celé dva stupně, občas i jemně poprchává. Byla jsem se podívat v Praze 5 na podnájem, tak jsem se zdržela, zatímco celý oddíl, Jana, Marcela, Pavel i Iva jsou již U Sváry na polévce. Jak mohu plavat tak krátkou dobu, když je voda ještě tak teplá, ale je k večeru, nikde nikdo, jen jedna plavkyně v protiproudu z PKO, málem dostávám i veslem do hlavy, jak již jednou v minulosti. Veslař sedí zády k plavci a nevidí dobře na řeku, tak jsem již po druhé mohla špatně dopadnout, ale tentokrát bezpečně podplouvám a veslař se omlouvá, usmívá na pozdrav.

Pátek 20.8. 2021 voda 17,2°C, vzduch 21°C, průtok 69,5 m3/s, 42 minut

Tak přece jen o trochu dále ke campu s Vláďou, loučíme se s létem. Končíme kvůli mě u campu, Vláďa by určitě plaval ještě dál, ale já žiji stresujícími událostmi kvůli svému bydlení, kdy se musím stěhovat, z důvodu prodeje domu a tam kam bych se měla odstěhovat je plno a to v mém jediném bytě. Ustoupit nelze, leda k nucenému bezdomovectví. To u Vltavy prožívám již v létě a v zimě to může být dost kruté. Jednu šatnu jsme ztratili kvůli podnikatelskému záměru, další šatna je v suterénu bez oken se strmým schodištěm, kam nemůžu ani s Luckym. Údajně má umrznout přivázaný k plotu, protože není jiná alternativa, když jsou všechna vrata dokořán a pes naučený následovat, chránit svého pána, jít za ním, navzdory zákazům. Věci a oblečení si dávám tedy k panu Ponertovi, který zde osázel trávník květinami, postavil lavičky na posezení u ohně, ale i on se teď musí stěhovat, je to tak smutné. Mnozí tu hráli i ping pong, zpívali, povídali si, prý vadí takové chování. Myslet si o tom můžeme co chceme, scházeli jsme se tu i s panem Saudkem a dalšími otužilci. Ve sklepě u naší šatny to jde jen ztěžka. Tak zase prožít další zimu bez tepla, jen u ohně? A to budu dojíždět, zatím jinou alternativu nemám, určitě od poloviny příštího roku.

Dnes přichází i Martina s Hanou, vynikající plavkyně, míjíme se, ale jen úsměv, pohlazení očima dodává sílu, pocit bezpečné blízkosti, spoluprožité radosti ze sportu, nadšení, které nás provází.

Deník zimní plavkyně /50/

Středa 25.8. 2021 voda 18°C, vzduch 22°C, průtok 92,3 m3/s, 40 minut

Středa, trénink oddílu, ale přicházím déle, všichni již jsou z vody venku. Klesl průtok a tak musím být opatrná, při delším plavání hned teče krev, i při lehkém stisknutí kůže k balvanu ve vodě při doplavání. Jak to ovlivnit, jen vystupovat z vody tam, kde je bezpečnější schodiště, které je mnohde poškozené hlouběji do vody a balvany střídají hrany schodů. Jedu zítra do Teplic, první výlet v tomto létě, jen snad na tři dny strávené mimo Prahu a tak se musím připravit. Kromě děvčat z oddílu poznávám i Helenu, s kterou jsem se znala jen od vidění. Dnes chybí Marcela, Pavel, Petr, Vláďa, ale určitě přijdou, jen o trochu déle, ve vodě si zvykáme plavat sami, jsme rozdílně rychlí, a tak udržet tempo tam, kde některý z plavců by uplaval vzdálenost rychleji je problém pro pomalejší plavce, kteří plavou sami i v zimě, jako třeba já. Končí léto, mnozí odpočívají mimo Prahu, žijí své letní životy i mimo vodu, propojenou chladem i s našimi osudy. Saša a Karel jsou tu, jako vždy plní optimismu, radosti, i když léto pomalu odchází, ale náš sport žije dál, pomalu nadchází babí léto..

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *