Deník zimní plavkyně /61/

Úterý 9.11. 2021 voda 10,7°C, vzduch 10,1°C, průtok 113 m3/s, 29 minut

Myslela jsem na moje studenty ve škole, kterým ve skrytu říkám mé děti a také jsem si vzpomněla na ponaučení mé maminky, která mi připomínala, buď na ně hodná, mají to dnes těžké. Rodiče zaměstnané až příliš, nemají na ně čas. O tom všem jsem přemýšlela u Vltavy, když jsem procházela mezi Nádražím Braník k Černému koni, zda-li tu potkám známé tváře, nudisty nebo plavce, kteří mi pohlídají mé skromné svršky, ale nikde nikdo. Bylo ještě časné odpoledne a tak jsem se navracela k naší staronové šatně, kam jsem byla nucená se uchýlit, když jsem někdy od začátku roku 2020 se převlékala u ohně mimo zázemí tepla. Byla jsem tu snad jednou nebo dvakrát a překvapilo mě, jaké je zde teplo. Tak tedy v plavkách znovu ten kilometr běžet zpět ke staré plážičce, jako na závodech. Už je chladněji a po plavání přichází třes, ale ve vodě 10 °C to ještě jde, nezebou ruce. Při vystupování z vody musím být ale opatrnější, Lucky mě chce vytahovat z vody a vždy se vnoří až po bříško, někdy i hlouběji a posunuje mě tlapkou také pod vodu, je takový nešika. Někdy když jsem moc zmrzlá, tak i zoufale předem křičím na Luckyho, že vylezu sama.

Tentokrát ale po plavání bylo všechno tak nádherné, jak za starých časů, v mokrých plavkách jsem běžela jen kousek do teplé šatny, která je v Braníku na dosah. Znovu po dvou letech zažívám to příjemné teplo, poznovu se vracím v rozpoložení jako dřív po plavání ze staré šatny. Kdy i po plavání v mraze byl vzduch pak tak teplý, když jsme odcházeli ze staré šatně, která zůstala daleko za námi u Černého koně. Vnímání vzduchu po vyjití ze šatny je cosi nadzemsky průzračného, je vám tak dobře, kdy po doplavání vás zalije vzduch svým teplem, ať je jakkoliv chladno. Jaký to prazvláštní jev, jako by nás matka Země přijala přímo do své teplé náruče s rozlitým magnem, tak hovoří k nám se svou legendou života i smrti..

Sobota 13.11. 2021 voda 10,5°C, vzduch 6,1°C, průtok 98 m3/s, 30 minut

Vzduch je chladnější, ale voda má setrvačnou teplotu a klesá pomaleji. S novou bójkou plavu poprvé, je větší, výraznější než stará vysloužilá bójka. Všechny moje bójky jsou od firmy Born To Swim, ale tato je oranžová, od předchozích zelených. Již několikrát mě pádlo projíždějící lodi trefilo do hlavy a veslař mě nespatřil a navíc bójka má prostor pro osobní věci, šaty, mobil. A poznovu do šatny v Braníku, už se nebudu rouhat a říkat, jak je nedokonalá. Je dobře, že vůbec nějakou máme. U Vltavy však další plavci již rozdělávají oheň, co víme, jak bude směřovat epidemie a ještě se rádi zahřejeme. Plavu sama, potkávám jen jednoho plavci, ostatní zůstávají u břehu a nesměle začínají se zimním plaváním. Trochu i prší, ale ve vodě to nevadí, spíš déšť otepluje a pokud se nepřidá vítr s protivlnami, je to dobré. Teď již plavu jen kolem jednoho kilometru a budu postupně i snižovat vzdálenost s chladnoucí vodou, ve které nemůže být plavec pak déle.

Od jednoho známého se dozvídám, že zemřela Boženka Černá, jedna z nejstarších zimních plavkyň v Praze. Naposled s námi plavala na Žofíně Memoriál A. Nikodéma, myslím, že jsem ji i zahlédla v létě, ale nyní tato zpráva, bylo jí 91 let. Nevím, na co zemřela Boženka, ale prý utrpěla i zlomeninu klíčku stehenní kosti a i mnozí z těch, kteří zemřeli na nádory včetně melanomu mají dnes naději. Nádor odpadne po zmrazení, zmizí i metastázy.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *