Deník zimní plavkyně /38/

Pondělí 14.6.2021 voda 15,7°C, vzduch 23°C, průtok 66,6 m3/s, 38 minut

Setkávám se s Vláďou, ale i když je nádherné počasí, nejsem schopná velkých výkonů, navíc s křečí v noze, kterou mívám jen výjimečně a dokáži ji i rychle většinou rozplavat. Jen těch 38 minut ve vodě, která je 15,7 °C teplá. Voda obyčejně smývá těžkosti života, ale já jsem nyní v zoufalé situaci. Po čtyřech letech bydlení na okraji města se musím poznovu stěhovat, dům je prodán, ale kam, když mám tolik knih a psa. Jen shodou šťastných náhod jsem před čtyřmi lety získala toto bydlení. A navíc platím již několik měsíců veškeré poplatky spojené s bydlením za rodinu se třemi dětmi a navíc musím zaplatit bydlení v Praze. Rodina má zájem bydlet bez placení v mém bytě a já důchodkyně nemám kam jít, i když vždy vzorně platím a nedlužím ani haléř. Majitel v Praze nám nájemníkům v Ch. pozastavuje vodu. Udělal to redukcí na nově instalovaném zařízení. Ráda bych se stěhovala, ale nájemník v mém bytě chce bydlet zdarma. To jsou životní stresy pro mě těžko řešitelné. Ani na penězích nezáleží, protože psa, knihy a mě jako člověka nikdo nepotřebuje a tedy ani nechce, až sem dospěla doba, ještě před lety plná entuziasmu z nabyté svobody.

Věci si dávám k Saše a lodnímu kapitánovi Karlovi, který má několik měsíců volna mezi plavbami a na břehu se střídají ve střežení našeho malého majetku. Ten den tu asi nebyl nikdo z oddílu, možná plave Martina s Hanou, ale je hektický konec roku a téměř se nevídáme. Jak se snižuje průtok a klesá hladina ve Vltavě, tak se tréninky protahují jako na stojaté vodě a plaveme tak déle.

Středa 16.6.2021 voda 16,2°C, vzduch 28°C, průtok 57,1 m3/s, 36 minut

Dnes plavu s Pavlem, s kterým jsem se neviděla celou dobu epidemie. Ve vodě je nám dobře, ale tentokrát plavu méně, Pavlovi je chladno, je teprve tři roky v našem oddíle, ani v době uzavření šaten neustával v plavání. Navíc si s ním potřebuji popovídat. Potkáváme Vláďu, Petra, Marcelu, dalšího Pavla, který přišel do oddílu nedávno, z PKO poznávám Ivu, vynikající plavkyni, ještě starší než jsem já. Asi na věku tolik nezáleží, protože i starší Viktor je skvělý plavec. Většinou jde o bývalé sportovce, kteří mají posílené svaly z jiných sportů, které dříve provozovali.

Petr plaval minulou sobotu s našimi kamarády dlouhou trasu deseti kilometrů. Někteří plavci ji uplavali i celou do Prahy, další jen třeba po dvou až čtyřech kilometrech, jak si troufli. Já byla mimo Prahu, snad ty dva kilometry bych zvládla ve větším proudu, ale zatím si netroufám na dlouhé vzdálenosti v neznámém prostředí. Voda je tak teplá, ale moje starosti ochlazují její teplý dotek. I když je kolem mě tolik nádherné přírody, rozkvetlé žluté kosatce, vonící bezy, akáty. Tolik radosti malých i velkých, kteří utíkají k Vltavě v parných dnech. Však také budou i ostatní Pražané pít vodu z Vltavy, je do osmi hodin vyčištěná po úpravě, skvostná Podolská vodárna po mnoha letech obnovila svůj provoz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *